Lodos, Gökyüzü, Orion Takımyıldızı

Lodos; güneybatıdan esen rüzgârlara verilen addır. Evet, bu gece Bursa’mda lodos var. Rüzgârın sesi kulaklarımda. Kötü şeylerle hatırlarız genelde lodosu mesela gaz – baca zehirlenmeleri, çatı uçmaları diye Bursa’da.

Aslında hava ne kadar kötü durumda olursa olsun lodosun güzel bir yanı daha var. Ne mi yapıyor? Gökyüzünden bulutları kovuyor. Peki, bu bize ne sağlıyor? Bu kış günlerinde göremeyeceğimiz berraklıkta gökyüzünü; yıldızları, gezegenleri, takımyıldızlarını ve uyduları görmemizi…

Gökyüzüne baktığımda ilk aradığım benim Orion (Avcı) Takımyıldızına ait olan Alnitak, Alnilam ve Mintaka Yıldızlarıdır. Bu yıldızlar Avcı’nın Kemerine (Orion kuşağı olarak da bilinir) denk gelmektedir.

Grek-Roma mitolojisinde, Orion çok tanınmış bir avcıdır ve kendisini öldüremeyeceği başka bir varlık olamayacağını iddia etmeye başlar. Buna çok kızan tanrıça Hera, onu sokması için bir akrep gönderir. Orion akrepi sopasıyla ezer, ama akrep, ölmeden önce Orion’u ısırmayı başarır ve tabiki akrebin öldürücü zehrine fazla uzun süre dayanamaz ve ölür. Bu olaya çok üzülen yedi kız kardeşler ağlamaya başlarlar. Bu haykırışlara fazla dayanamayan büyük tanrı Zeus Orion’u ve Akrebi gökyüzüne yerleştirir. Fakat Orion akrebin iğnesinin tadını unutamamış olacak ki gökyüzünde sürekli ondan kaçar: Birisi doğarken diğeri batmaktadır.

Türkiye’den gökyüzüne doğru güneybatı ile güneydoğu arasına bakarsanız Orion Takımyıldızını rahatlıkla görebilirsiniz.

Geceleri gökyüzünü izlemek neden zevkli peki? Aslında geceleri insanın görme algısı çok yüksek derecede artıyor. Nedeni ise gündüzleri 7 Km civarı olan görme mesafemiz, geceleri milyonlarca ışık yılına ulaşıyor (bir ışık yılı mesafesi: 9 460 730 472 580 800 m’dir).

Bu mesafeye bazı örnekler vermek gerekirse

  • Dünya ve Ay arasındaki en büyük uzaklık 1,5 ışık saniyesidir. Yani Ayın 1,5 saniye öncesini görebiliriz

  • Dünya ile Güneş arasındaki ortalama uzaklık 8 ışık dakikasıdır. Yani Güneşin 8 dakika öncesini görebiliriz

  • Güneş sistemimizi kuşatan Oort bulutu yaklaşık 2 ışık yılı çapındadır.

  • Bize Güneş’ten sonra en yakın yıldız olan Proxima Centauri, 4,2 ışık yılı uzaklıktadır. Işık hızı ile gidersek en yakın yıldız olan Proxima Centauri 4,2 yıl sonra ulaşırız

  • Samanyolu galaksisinin çapı 100.000 ışık yılı kadardır.

  • Samanyolu’nun komşu galaksilerinden Andromeda, bize 2,3 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Andromeda’ya gitmek istersek 2,3 milyon yıl sonra ordayız. Şuan gördüğümüz Andromeda galaksisi 2,3 milyon yıl önceki hali.

Farkına varmak isterseniz bir de gökyüzüne baktığınızda geçmişe bakmış oluyorsunuz. Milyonlarca yıl önce bakmak.

Gökyüzü uçsuz bucaksız. Hiçbir şeyin sınırının olmadığını düşünmek güzel. Sonsuzluğa bakmak güzel.

Kaynak; Wikipedia,

Resim; Alnitak, Alnilam ve Mintaka Yıldızlarıdır

Leave a Reply