Catia

    CATIA (Fransızca:Conception Assistée Tridimensionnelle Interactive Appliquée, Türkçe:Eşgüdümlü Üç Boyutlu Etkileşimli Uygulama) (Okunuş: Katya), Fransız Dassault Systèmes şirketi tarafından geliştirilen ve IBM tarafından pazarlanan bir profesyonel yazılım sürümü. Dassault Systèmes firmasının ürün yaşam döngüsü çözümlerinin temel ögesidir.

     Dassault Aviation’ın 1977 yılında firma içi kullanım amacıyla geliştirilmeye başladığı yazılım, 1981’de Dassault Systèmes’in geliştirme ve bakım IBM’in ise pazarlamasını gerçekleştirdiği bir ürüne dönüştürüldü. Günümüzde gemi inşa, havacılık ve otomotiv sektörü firmaları başlıca kullanıcısıdır.

     CATIA yazılımı bir şirket içi geliştirmesi olarak 1977 yılında Fransız uçak üreticisi Avions Marcel Dassault tarafından başlatılmıştır, o zamanlar şirket CADAM yazılımı kullanıcısıydı.[1]

     Başlangıçta CATI (Conception Assistée Tridimensionnelle Interactive — Eşgüdümlü Üçboyutlu Tasarım ‘ın Fransıcası) &mdash olarak adlandırıldı; sonradan adı 1981 yılında CATIA olarak değiştirildi, Dassault bu yazılımı geliştirmek ve satmak için bir yan kuruluş kurduğunda, IBM ile bir bölüm ayrıcalıklar tanıyarak dağıtımcılık anlaşması yaptı.

  • 1984 yılında, Boeing CATIA’yı ana üçboyutlu tasarım aracı olarak seçti, böylelikle yazılımın en büyük müşterisi oldu.
  • 1988 yılında, CATIA 3. sürümü UNIX kullanan bilgisayarlarda çalışacak şekilde düzenlendi.
  • 1990 yılında, General Dynamics Electric Boat şirketi, Amerika Birleşik Devletleri donanmasına Virginia türü denizaltıları üretmek için CATIA’yı ana üçboyutlu tasarım aracı olarak seçti.
  • 1992 yılında, CADAM IBM tarafından alındı ve sonraki yıl CATIA CADAM Sürüm 4 satışa sunuldu.
  • 1996 yılında, it was ported from one to four Unix operating systems, including IBM AIX, Silicon Graphics IRIX, Sun Microsystems SunOS and Hewlett-Packard HP-UX.
  • 1998 yılında, CATIA’nın baştan aşağı yeniden yazılmış sürümü, CATIA Sürüm 5 UNIX desteğiyle satışa sunuldu, yazılım Windows NT ve Windows XP’yi 2001 yılından beri destekliyor.
  • 2008 yılında, Dassault CATIA Sürüm 6’yı duyurdu ve satışa sundu.

 

Kaynak:tr.wikipedia.org

Leave a Reply